24 Aralık 2015 Perşembe

Haydi Ajanda Kullanalım!

Benim gibi kırtasiye delilerin çok sayıda olduğunu biliyorum. Haydi buradakiler el kaldırsın , sevenler bir adım beri gelsin çünkü anlatacaklarım onlarla ilgili ...

Yeni yıla sayılı günler kalmışken eminim sizinde elinize sağdan soldan numune , tanıtım amaçlı dağıtılan bir ajanda geçecektir. Geçmese bile zevkinize uygun oldukça hoş ajandalardan birini satın alabilirsiniz. Bunu geleceğinize bir yatırım olarak düşünün , anı toplayıcısı ve bir beyin fırtınası odası !Ajanda dağıtım ve alımı çok fazla olan ülkemizde genelde verilen ajandaları ya kullanmaya kıyamayız yada alelalede not düşülen müsveddeler olarak kullanırız. Oysa ajandalar çok iyi birer zaman planlayıcılardır.
Tamam kabul ediyorum , gelişen teknoloji ve android telefonların hayatımıza girmesiyle zaten kullanımı az olan bu defterciklere daha az ihtiyaç duyulur oldu ama defter ve kalemin büyüsü her zaman farklı ve özeldir diye düşünüyorum.

Gelelim elimizdeki temiz , henüz kullanılmamış ajandamızla neler yapabileceğimize ;


2016 tarihli , yeni bir ajandanız var ise bunu Ocak ayından itibaren planlayıcı olarak kullanabilirsiniz. 
Gelecekteki etkinliklerinizi , aile ve arkadaşlarınızın doğum günlerini , gelecek tarihlerde yapmayı planladıkladıklarınızı ajandanıza not edebilir , kendinize o güne dair yapılacaklar listesi oluşturabilirsiniz.

Eğer yoğun bir iş hayatınız yoksa bu tarz bir kullanım size gereksiz geliyor olabilir . 
O zaman gelelim ajanda ve not defterlerinin en keyifli kullanım alanlarına ; 

İlgi alanlarınıza göre bir hobi defteri oluşturmaya ne dersiniz  ?

Kitap okumayı seviyorsanız okuduğunuz kitapları not alabilir , gelecek yıllarda hatırlayabilmek için konusu hakkında küçük notlar yazabilirsiniz .


Aynı şekilde film izlemeyi sevenler ya da yemek yapmayı seçenler de defterlerini bu konuda geliştirebilirler.


Çok düşünen az konuşan ya da tam tersi bir kişiliğiniz varsa defterinizi tamamen kişisel bir deftere dönüştürebilir , günlük hatta anlık bir defter yapabilirsiniz.

Kendimden örnek vermek gerekirse benim lisede tuttuğum anlık defterler vardır mesela ...
En yakın arkadaşlarımla sırayla yazdığımız , en sevmediğimiz derslerde o anki durumu anlatıp ne kadar sıkıcı bir gün olduğunu , tenefüste yapmayı planladıklarımızı yazdığımız defterler ...

Yıllar sonra onları okumak  , arkadaşlarımın el yazılarını görmek nasıl mutluluk verici bir şey tahmin edersiniz :)


Bunların dışında kişisel gelişim kitaplarını okumayı sevenler aşinadır ; bir şükür günlüğü tutmak ta oldukça güzel bir eylemdir.
Şükretmenin hissettirdiği o gün boyu mutluluğu hissedebilmek için sabah saatlerinde özellikle ufak şükür cümleleri kurmanızı tavsiye ederim. Gerçekten de zamanla şükredeceğiniz şeylerin arttığını farkedeceksiniz.

Tüm bu tavsiyelerimin dışında , yapılması gerçekten keyifli olan bir şey var ki ;
O da Scrapbook tutmak !Gazete küpürleri , fotoraflar , yapışkanlı kağıtlar , stickerlar scrapbook hazırlamak için en eğlenceli meteryallerdir. Tabi renkli kalemler ve bol miktarda da hayal gücü gerekli son olarak .

Defterlerle aşk yaşayan biri olarak benim birkaç tane scrapookum var . 
Sevgili eşimle sevgili olduğumuz dönemlerde hazırladığım ( içerisinde bana verdiği minik notlar  - çiçekler  - ilk yolculuğa çıktığımızdaki otobüs biletlerimiz vs . ), hamileyken hazırladığım ( içerisinde muayne kağıtlarımın bile olduğu :) ve evlilik yıl dönümümüzde hediye ettiğim  fotoraflı - dünden bu güne şeklinde hazırlanmış anı scrapbooku .O zaman ne diyoruzz  ;haydi ajanda kullanalım bu yıl . Not defterleri renkli kalemler hayatımızı renklendirsin.
Yaşadığımız an öyle kıymetli ki , tarihe not düşeceğiniz ufacık bir karalama bile ileride çok çok değerli bir anınıza dönüşecek.
Bu yazıyı bir daha aynı hislerle okuyamayacaksınız mesela , şu geçen üç saniye öncesini belkide hiç hatırlamayacaksınız . Ama eğer bir deftere sahip olursanız , anlarınız ve anılarınıza da sahip olabilirsiniz.

Cümlelerimi burada sonlandırıp , son sözü yazmak hakkındaki görüşlerini bildiren değerli insanların cümlelerine bırakıyorum ...


Bir amaç, ancak onu yazıya geçirildiği zaman, güç kazanır.
Steve Chandler


Ancak yazıya geçmiş düşüncenin değeri vardır; geri kalanlar boş çırpınmalardan, rüzgarın alıp götürdüğü bir saatlik hayallerden, başka bir şey değildir.
Emile Zola


Yirmi yaşında şiirler yazıyorsanız, bu yirmi yaşında olduğunuzu gösterir, kırkında şiir yazıyorsanız, bu şair olduğunuzu gösterir. Francis Carco


Yazmak, aynı zamanda susmak, söylememek, sesini kesmek demektir, gürültüsüz haykırmaktır. Marguerite Duras


Bir satırsız bir günüm yok. Pline l’Ancien


Düşünmenin en iyi yolu, yazmaktır. Pascal Quignard

Bir amaç, ancak onu yazıya geçirildiği zaman, güç kazanır.  Steve Chandler
23 Aralık 2015 Çarşamba

İnsan !

İnsan ; 

Ne şanslı bir varlık değil mi ?

Yaratılmışların en üstünü ...


Ona öyle üstün bir özellik bahşedilmiş ki , 
Bu iç güdülerin çok ötesinde ... Cılız bedeni diğer yaratılmışların bazılarından  narin ama bu üstün güç onu her şeyden değerli kılmış , dünyanın ev sahibi yapmıştır .
 O Akıl sahibidir .  Diğer canlılara verilmeyen özellikler insana verilmiştir...

Bkz. ' Biz gerçekten insanoğlunu şan ve şeref  sahibi kıldık. '(İsra Suresi ,70.Ayet.) 


Akıllı , düşünebilen , görebilen ve hissedebilen varlık ;

Ey İnsan ... Gözlerimiz nasıl da kör değil mi ?

Cenneti vaadeden bir yaratıcının , cennetten bir bahçe gibi yarattığı bir dünyada yaşıyoruz ...

'Göklerin ve yerin yaratıcısı O’dur. Bir şeyin olmasını hükme bağladığında ona sadece: “Ol!” der, o da hemen oluverir.' (Bakara-117) 


Onun nimetleriyle yaşayıp , O nu hissetmiyor , hatırlamıyoruz ...

Ve Diyor ki Kuran'da ; 

“Allah onların kalplerini ve kulaklarını mühürlemiştir, gözlerinde de kalın bir perde bulunmaktadır ve onlar için büyük bir azap vardır.” (Bakara, 2/7)

Bazen düşünüyorum da , gerçekten göremiyoruz , hissedemiyoruz ...
Yoksa o gözleri perdeliler bizler mi oluyoruz ?

Baksanıza şu yaratılmışlara , 
Hepsi birer sanat eseri ...
“Yedi gök, yer ve bunlarda bulunanlar O’nu tesbih eder; O’nu hamd ile tesbih etmeyen hiçbir şey yoktur; fakat siz onların tesbihlerini anlamazsınız. Doğrusu O Halim olandır, Bağışlayan’dır”. 2Ama şuanda yapabilecek onlarca şey varken , 

Bunu düşünüyor ve okuyabiliyorsak sıkılmadan ; 


Hala umut var demektir .

 Düşünmek 
ve
Hissedebilmek için ...


25. Resulüm! İman edip sâlih ameller işleyenleri, altlarından ırmaklar akan cennetlerle müjdele. Kendilerine ne zaman onlardan bir meyve rızık olarak yedirilirse, her defasında: “Bu bizim daha önce de dünyada iken yediğimiz şeydir.” derler. Bunlar söylediklerinin benzerleri olarak sunulmuştur. Onlar için orada tertemiz eşler vardır. Orada ebedî olarak kalacaklardır.

26. Şüphesiz ki Allah sivrisinek veya ondan daha küçüğüyle misal getirmekten çekinmez. İman edenler böyle misallerin Rablerinden gelen bir hak olduğunu bilirler. Kâfirler ise: “Allah bu misalle ne demek istedi?” derler. Allah bu misalle bir çoğunu saptırır, bir çoğunu da hidayete erdirir. Verdiği misallerle Allah ancak fâsıkları saptırır.27. Onlar ki, kesin söz verip bağlandıktan sonra Allah’a verdikleri sözü bozarlar. Allah’ın birleştirilmesini emrettiği şeyi (iman ve akrabalık bağlarını) keserler. Yeryüzünde fesat çıkarırlar. İşte onlar gerçekten zarara düşmüş olanlardır.

28. Allah’ı nasıl inkâr edersiniz ki, siz ölü iken sizi O diriltti. Sonra sizi öldürecek, ondan sonra da tekrar diriltecektir. Tekrar O’na döndürüleceksiniz.

29. Yeryüzünde ne varsa hepsini sizin için yaratan O’dur. Sonra da göğe yöneldi, onu yedi kat olarak düzenledi. O her şeyi hakkıyla bilendir.


Allah, sizin için yarattığı şeylerden gölgeler kıldı. Dağlarda da sizin için barınaklar-siperler kıldı, sizi sıcaktan koruyacak elbiseler, sizi savaşınızda (zorluklara karşı) koruyacak giyimlikler de var etti. İşte O, üzerinizdeki nimetini böyle tamamlamaktadır, umulur ki teslim olursunuz.
(NAHL SURESİ / 81)

İnsana bir nimet verdiğimizde sırt çevirir ve yan çizer; ona bir şer dokunduğu zaman da umutsuzluğa kapılır.
(İSRA SURESİ / 83)

Mülk, o gün yalnızca Allah’ındır. O, aralarında hükmedecektir. Artık iman edip salih amellerde bulunanlar; nimetlerle donatılmış cennetler içindedirler.
(HAC SURESİ / 56)

22 Aralık 2015 Salı

Mevlid Kandili !

Hepimiz bir yeni yıl kutlama heyecanı içindeyken , kutlamasak bile en azından o cicili bicili süslere sempati duyuyor , bunu fark etmeden özümsüyorken bugünü atlamak büyük haksızlık olurdu .


Bugün Mevlid Kandili ...
Hz. Muhammet (S.A.V.) ' in dünyaya geldiği gün. 
Doğumuyla beraber dünyanın olağanüstü olaylarla bu kutlu olaya tepki verdiği , 
Gökyüzündeki yıldızların her zamankinden farklı ışıldayarak selama durduğu gün ...


Sadece dini İslam olanlar için ve kendim için şunu söylemek istiyorum ki , inandığımız şey hakkında doğru düzgün bir fikrimiz bile yok !


Peygamber sevgisini kalbimizde hissedebilmekten çok yoksunuz .
En azından ben öyleyim ...

O ki , bizi ümmeti olarak gören ve bizi görmeyi dilemiş bir Peygamber ...


O ki ; kıyamet günü bize şefaat etme müjdesiyle duasını aşikar etmiş bir Peygamber ...

Ama ne kadar az okuyor , ne kadar az biliyoruz O ' nu , ne acı ...


Bakın bizim Peygamberimiz Hakkında Neler Söylüyor O Bizi Önemsemelerini Büyük Bir Vasıf Saydığımız Avrupalılar ; 

“Kral ve vezirler gibi azamet ve debdebe perdeleriyle gizlenmiş değildi. Kendi hırkasını kendi yamalar, kendi ayakkabısını kendi tamir ederdi. Harbe gider, ashabı ile istişare eder, emirlerini onlarla beraber verirdi.

Nasıl bir insan olduğunu her yönü ile kavminin bilmesi için böyle yaptı. Ona artık, siz ne isterseniz öyle deyiniz. Dünya’da taç ve ihtişam sahibi hiçbir imparatora, yamalı bir hırka içindeki bu insan kadar hürmet ve itaat edilmemiştir. Yirmiüç yıllık dünya imtihanı, gerçek bir kahraman için lüzumlu bütün unsurları taşımaktadır.”
Thomas Carlyle (Meşhur İngiliz Düşünür)
Ben şunu iddia ediyorum ki, Hz. Muhammed en seçkin bir kıymettir. Yaradan’ın, böyle ikinci bir vücudu imkan sahasına getirmesi de ihtimalden uzaktır. Seninle aynı asırda bulunamadığımdan dolayı üzgünüm Ey Muhammed…
Prens Otto Von Bismarck (Modern Almanya’nın ilk şansölyesi -başbakanı)“İnsanlar her şeyden daha fazla Muhammed’e kulak vermelidir. Diğer bütün sözler, onun karşısında boş sözlerdir.”
Thomas Carlyle (Meşhur İngiliz Düşünür)Hz. Muhammed (sav) toplu halde yapılan ibadetin o muazzam gücünü, tarihte ilk temsil edip gösteren insandır. Hiç şüphe yok, ki, çok geniş mikyasta, İslâm’ın kudreti, günde beş vakit kılınan namazın kudretinden kaynaklanmaktadır.
J. H. Lenison, Emotion as the basis of civilisation“Şöyle bir göz atmakla, Hz. Muhammed’in, bütün vasıflarını ve kahramanlıklarını görmek mümkündür. Bunlardan bazıları Peygamberliğinin ilk günlerinde ve bazıları da peygamberliğinden sonra olmuştur. Eşsiz mucizeleri gördüğüm zaman, O’nu rütbe bakımından insanların en büyüğü ve en yücesi olarak mütalaa ediyorum. Hatta; insanlık O’nun bir benzerini görmemiş ve görmeyecektir de…”
Aziz, Prof. Bosworth Smith (Mohammed and Mohammadanism, London 1874)

 Daha çok okuyabilmek ve anlamak dileğimle ...
Mevlid Kandili hepimizin kalplerine huzur ve sevgi tohumları yeşertsin ve gelecek günlerimizi geçen günlerimizden daha güzel yaşayabilmek için vesile olsun inş.Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...