14 Temmuz 2015 Salı

Hadi Kalk Gidelim ...

 ÖZGÜRCE , ZAMANI DURDURARAK ...


ISSIZLIĞIN ORTASINA , DOĞANIN KALBİNE ...ÇOK BİR ŞEY İSTEMİYORUM ...

BİR KAMP VE BİRAZ ATEŞ ...DOĞA VE HUZUR ...


BELKİ ARKADAŞLARLA HOŞSOHPET , BİR KAÇ AKŞAMDA ...

 AMA ÇOĞU KEZ BAŞBAŞA , SAKİN VE SESSİZ ...


DOĞANIN DOKUNULMAMIŞ KALBİNE , HIRSLARIMIZI , UMUTSUZLUZLUKLARIMIZI VE GÖREVLERİMİZİ BIRAKARAK , SADECE KENDİMİZ OLMAYA , DOĞANIN DOĞALLAŞTIRACAĞI İNSANLAR OLMAYA GİDELİM.....

13 Temmuz 2015 Pazartesi

Kadir Gecesi Nedir ??

Bugün gibi önemli günlerdin sabah saatlerinden itibaren genelde kutlama , tebrik mesajları yağar telefonlarımıza ...
Facebbok'tan resimli kutlamalar , günün anlam ve önemini arz eden tweetler alır başını gider ...
Hatta dayanamaz bir tane de siz paylaşırsınız...
Duyarız ki , KADİR GECESİ BİN AYDAN HAYIRLIDIR ' , ' DUALARIN KABUL OLUNDUĞU GÜNDÜR ' ama neden ???

Araştırma ve okuma yoksunluğumuz bizi sürüsünü takip eden zavallı koyunlara dönüştürüyor gün geçtikçe. İç güdüsel olarak bir bütünün parçası olmayı kabul ediyoruz ama ne yöne gittiğimizi , neden böyle yaptığımızı hiç düşünmüyor , sorgulamıyor ve ne yazık ki öğrenmeye de çabalamıyoruz ...
Tüm bu gurubun için de ben de varım ... Önemli bir gün olduğunu bildiğim bu Kadir Gecesi ' nin neden önemli olduğunu ve bir Müslüman olarak nasıl geçirmem gerektiğini araştırdım...
Anladığım kadarını sizlerle de paylaşmak istedim...

Kadir Gecesi , Allah tarafından , Cebrail A.s.'ın vasıtasıyla Hz. Muhammet Mustafa (s.a.v.) 'ya Kuranı'ı Kerimin vahyedilmeye başlandığı gecedir.

Kadir Gecesinden Kuran'ı Kerim'de aşağıdaki ayetlerde olduğu gibi bahsedilmiştir..


1) Biz Kur’ân’ı kadir gecesinde indirdik.
2) Kadir gecesi nedir, nereden bileceksin?
3) Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır.
4) O gece melekler, yanlarında o ruh (emir) olduğu halde Rablerinin izniyle her bir emir için inerler..
5) O, tanyeri ağarıncaya kadar esenlik gecesidir. 
 İLK VAHİY
Hz.Muhammed (s.a.v.), 40 yaşına yaklaştığında toplumdan uzaklaşarak Mekke’nin kuzeyinde, Nur dağı'ndaki Hira mağarasında inzivaya çekilmeyi ve burada vakit geçirmeyi adet edinmiş, bu durum 1-2 yıl devam etmiştir. 610 yılında bir Ramazan gecesi (Kadir gecesi) hırkasına bürünüp Hira Mağarasında tefekküre daldığı bir sırada ilk vahyi almıştır. Muhammed'in 610 yılından başlayarak, vefat ettiği yıl olan 632'ye kadar aldığı vahiyler Kur'an'ı oluşturur. İlk vahiy şu şekilde anlatılır:
Muhammed, bir sesin kendisini ismi ile çağırmakta olduğunu duydu. Başını kaldırıp etrafına baktı fakat taş ve ağaçlardan başka bir şey göremiyordu. Bu sırada her tarafı ansızın bir nur kaplamıştı; dayanamayıp bayıldı. Kendisine geldiğinde karşısında vahiy meleği Cebrail'i gördü.
Cebrail O'na: "Oku" dedi.
Muhammed: "Ben okuma bilmem" diye cevap verdi.
Cebrail, Muhammed'i kucaklayıp güçsüz bırakıncaya kadar sıktı ve "Oku" emrini tekrarladı.
Muhammed: "Ben okuma bilmem, söyle ne okuyayım" diye cevapladı.
Cebrail emrini tekrarlayıp üçüncü defa Muhammed'i sıktıktan sonra Alak Suresi'nin ilk beş ayetini Muhammed'e vahyetti: "Yaratan Rabb'inin adıyla oku! O, insanı bir kan pıhtısından yarattı. Oku! Rabb'in sonsuz kerem sahibidir. O Rab ki kalemle yazmayı öğretendir. İnsana bilmediği şeyleri öğretendir."
Meleğin arkasından Muhammed de bu ayetleri tekrarladı. Heyecanla mağaradan çıkarak evine doğru hızlıca gitmeye başladı. Yolda ilerlerken gökyüzünden bir sesin: "Ey Muhammed! Sen Allah'ın elçisisin, Ben de Cebrail'im" dediğini duydu. Başını kaldırdığı zaman, Cebrail'i gördü. Korku içinde evine vardı.
Eşi Hatice'ye: "Beni örtün, çabuk beni örtün" dedi. Bir müddet dinlenip heyecanı geçtikten sonra yaşadıklarını eşi Hatice'ye anlattı, "Korkuyorum Hatice, bana bir zararın gelmesinden korkuyorum", dedi.
Hatice, O'nu şu sözlerle teselli etti: "Öyle deme. Allah'a yemin ederim ki, Yüce Allah, hiçbir zaman seni utandırmaz. Çünkü sen , akrabanı gözetirsin. İşini görmekten aciz kimselerin işlerini yüklenirsin, Fakire yardım edersin. Misafiri ağırlarsın"
Hatice daha sonra bu durumu Varaka bin Nevfel'e anlattı ve Muhammed'i Varaka'ya götürdü. Varaka haniflerdendi. Tevrat ve İncil'i okumuş, İbrani dilini ve eski dinleri bilen bir ihtiyardı. Varaka Muhammed'i dinledikten sonra: "Müjde sana Ey Muhammed, Allah'a yemin ederim ki sen İsa'nın haber verdiği son Peygambersin. Gördüğün melek, senden önce Yüce Allah'ın Musa ve İsa'ya göndermiş olduğu Ruhu'l-Kudüs'tür. Keşke genç olsaydım da, kavmin seni yurdundan çıkaracağı günlerde sana yardımcı olabilseydim... Hiçbir Peygamber yoktur ki, kavmi tarafından düşmanlığa uğramasın, eziyet görmesin" dedi.  - ALINTIDIR-


"Kim inanarak, sevabını ancak Allah'tan bekleyerek Kadir Gecesinde kıyam üzere olursa (uyanık kalıp ihya ederse) geçmiş günahları affedilir." (Buhari, Siyam: 71, İbni Mâce, Dua)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...