24 Temmuz 2014 Perşembe

İlk Aşk / John Green

JOHN GREEN

John Green, Aynı Yıldızın Altında romanı ile okurlarına mükemmel bir aşk romanı sunmuş ve kitabın hikayesi ile herkesi ağlatmayı başarmıştı. Kitap o kadar başarılı oldu ki sonunda beyazperdeye de taşındı ve yakında sinemaseverler ile de buluşacak. Böyle olunca onun eski kitaplarının da tek tek yeniden raflardaki yerini alması kaçınılmazdı. 

John Green’in ikinci romanı olan İlk Aşk – 19 Başarısız Denemeden Sonra Aynı Yıldızın Altında romanından çok farklı diyebiliriz. Yazar bu kitabında ağlatmaktan daha çok okurlarını oldukça eğlendiriyor. Yani İlk Aşk romanı ile romantik komedi tarzına kayıyor diyebiliriz.

İlk Aşk kitabının ana kahramanı olan Colin her zaman Katherine gibi bir sevgili hayal etmiştir. Hayal etmenin yanında bunu başarmak içinde çok çabalamıştır fakat her seferinde başarısız olmuştur. Şimdiye kadar toplam 19 kez yarı yolda kalmıştır ve artık kendi yaklaşımına farklı bir şeyler katması gerektiğini anlamıştır. Bunun üzerine pek işe yaramayan dış görünüşü yerine bu kez zekasını kullanmaya karar verir. 

Colin kendine göre romantik ilişkilerin formülü çıkartmaya çalışır. Böylece bilimsel veriler ile kız arkadaş edinmenin planını yapmaktadır. Başarabilirse terk edilenlerin kahramanı olacaktır ve aşk ilişkileri artık içinden çıkılmaz olmaktan çıkacaktır. Fakat Colin’in hedefi pek kolay değildir ve bu planı onu komik maceraların içine sürükleyecektir

                                                                                                                                                                      -ALINTIDIR-


Yazarla tanıştığım ilk kitabı olduğundan dolayı daha önceki eserleri ile karşılaştırma yapamasam da yazım dilinin çok farklı ve çekici olduğunu söyleyebilirim. Kitap hakkında , başlıktan yola çıkılarak fikir yürütmek pek işe yaramıyor 'İlk Aşk' ta..
Zira kitabı alırken karşıma çıkacak tek teyin tutkulu bir ilk aşk hikayesi olacağını düşünmüştüm ama hikaye çok çok farklı çıktı..
Kitabın en çekici yanı , az önce de söylediğim gibi öncelikli olarak yazım dili ve sonrasında kurgusu..
Zaman zaman ayrıntılı hesap ve anogramlar sıkıcı olabilse de eğlenceli bir kitap olduğunu ve bitirmeden elinizden bırakmayacağınızı söyleyebilirim..

John Green ' in diğer kitaplarını okuyup , beğenmiş olan okuyucularımdan tavsiyeler bekliyorum :)
Sevgilerimle...

1 yorum:

  1. Merak ettim ve sipariş listeme ekledim. Paylaşım için teşekkürler

    YanıtlaSil

Bir Yorum Patlat , Dünya Sesini Duysun ...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...