12 Haziran 2014 Perşembe

KANDİLİN NE OLDUĞUNU BİLMEYENLERİN ' KANDİL MESAJI ' KARMAŞASI !!!!!

Tamam kabul !
Zamanında ailemin çok iyi bir alt yapı oluşturmasına rağmen , zaman geçtikçe dini bilgilerim zayıfladı ve unutulmaya yüz tuttu..
Daha okula başlamadan 15 dua bilen zeki kız çocuğu , büyüdükçe yerini akşam ne yediğini hatırlamayan balık hafızalı kadına dönüştürdü..
Haliyle dua - bilgi hak getire...

Ama ne demişler ; zayıf noktalarını farketmen , senin zaferindir.!!!
Off tamam böyle birşey dememiş kimse..Tabi şimdiyeye kadar..!
Ben söyledim oldu işte...

Demem o ki ; hani böyle kandil neymiş ?-neden önemliymiş ? hiç bir şey bilmeden ama sanki aylardır kandil gelsin de mesaj bombardımanı yapayım diye bekleyen insanların paylaşımlarından nefret ettim bugün..
Özellikle sosyal medyanın samimiyetsiz duyarlılıkları beni birçok şeyden soğutuyor...
Özellikle bu şekilde, tamamen sürü içgüdüsü ile yapılmış yapmacık duyarlılıklardan!!!!

Her neyse efendim ;ben bugün ( henüz ) kimseye kandil kutlama mesajı göndermedim ve göndermeyi de düşünmüyorum...
Birinci sınıf yakınlarımı tek tek arayıp konuşmayı ve sonrasında da geceyi bugünün anlam ve önemine uygun geçirmeyi planlıyorum..
Hoş ; ne zaman böyle planlar yapsam belkide ayın en yorgun gününü geçiriyormuş gibi hissettiğimden erkenden uyuya kalıyorum ama bu gece direneceğim bu konuda :))
Bilmeyenler ya da benim gibi bildiklerini unutan ve uygulayamayanlar için aşağıda bugünün anlam ve önemini belirten bilgilendirme yazısı ile sizleri baş başa bırakıyorum..
En samimisinden ; HAYIRLI KANDİLLER DİLERİMM:):)Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman, gecesinde ibadete kalkın. Ve o gecenin gündüzünde (kandilden sonraki gün) oruç tutunuz. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teâlâ o andan fecir oluncaya kadar: 'Benden mağfiret dileyen yok mu, onu mağfiret edeyim. Benden rızık isteyen yok mu, onu rızıklandırayım. (Bir belâ ile) müptelâ olan yok mu, ona kurtuluş vereyim' buyurur." (İbn Mâce)
Berat gecesi, Kur'an-ı Kerim'in Levh-i Mahfuzdan dünya semasına toptan indirildiği gecedir. Buna inzal denir. Kadir gecesinde ise Peygambere ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna da Tenzil denir.
 Ayrıca Kur'an-ı Kerim'de'Apaçık Kitaba yemin olsun ki, Biz Kur'an-ı mübarek bir gecede indirdik. Biz, gerçekten uyarıcıyız. O mübarek gecede, her hikmetli iş katımızdan bir emirle ayırt edilir...'(Duhan, 44/1-4)
Ayette geçen, 'mübarek gece'den maksat; Berat Gecesidir. Kur'ânın bu gecede, Yedinci semadan dünya semasına indirildi. Kadir gecesinde ise ilk kez Peygamber Efendimize indirilmeye başlandı.
Allahü teâlâ, ezelde, hiçbir şey yaratmadan önce, herşeyi takdîr etti, diledi. Bunlardan, bir yıl içinde olacak her şeyi, bu gece meleklere bildirir.
 Kur'ân-ı kerîm, levhilmahfûza bu gece indi. Resûlullah sallallahü aleyhi ve sellem bu gece çok ibâdet, çok duâ ederdi.
 Hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki:
 (Şa'bân-ı şerîfin onbeşinci gecesi olunca, o geceyi ihyâ ediniz ve gününde oruç tutunuz! Muhakkak ki, Allahü teâlâ, "Magfiret olunmak isteyen yok mudur, magfiret edeyim. Rızık isteyen yok mudur, rızık vereyim. Kim ne isterse vereyim!" buyurur. Bu hâl sabaha kadar devam eder.)
 (Rahmet kapıları dört gece açılır. O gecelerde yapılan duâ, tevbe, red olunmaz. Fıtr Bayramının ve Kurban Bayramının birinci geceleri, Şa'bânın onbeşinci (Berât) gecesi ve arefe gecesi.)
(Berât gecesini ganîmet, fırsat biliniz. Şa'bânın onbeşinci gecesidir. Kadir gecesi çok büyük ise de hangi gece olduğu belli değildir. Bu gece (Berât gecesinde) çok ibâdet ediniz. Yoksa kıyâmet gününde pişmân olursunuz.)
 (Şa'bânın onbeşinci gecesinde Allahü teâlânın kulları üzerine rahmeti zuhûr edip, mü'minleri magfiret eder, bağışlar. Kâfirlere ise mühlet verir. Kin ve hased sahibi olanları bu sıfatları terk edinceye kadar kendi hâllerinde bırakır.)
 (Şa'bân ayının onbeşinci gecesi, rahmet-i ilâhi dünyayı kaplar, herkes affolur. Ancak haksız yere müslümanlara düşmanlık besleyen ve Allahü teâlâya ortak koşan magfiret olunmaz.)
Âişe vâlidemiz, Peygamber efendimizin Berât gecesinde, sabaha kadar ibâdet ettiğini görünce sordu:
 - Yâ Resûlallah, Allahü teâlânın en sevgili kulusun! Buna rağmen niçin bu kadar kendini yoruyorsun?
 Peygamber efendimiz şöyle cevap verdi:
 - Ey Âişe, ben şükredici kul olmıyayım mı? Ey Âişe, sen bu gecede, ne olduğunu bilir misin?
 Âişe vâlidemiz tekrar sordu:
- Bu gecenin diğer gecelerden üstünlüğü nedir yâ Resûlallah?
 Peygamber efendimiz şöyle cevap verdi:
 - Bu sene içinde doğacak her çocuk, bu gece deftere geçirilir. Bu sene içinde öleceklerin isimleri bu gece özel deftere yazılır. Bu gece herkesin rızkı tertip edilir. Bu gece herkesin ameli ve işleri Allahü teâlâya arz olunur.
Bir kimse, evinden ayrılıp yolculuğa çıkar. Hâlbuki, onun adı yaşıyanlar defterinden, ölüler defterine geçirilmiştir.
 Gâfil olmamalı, bu geceyi mutlaka ihyâ etmelidir. Kazâ namazı kılmalı, Kur'ân-ı kerîm okumalı, duâ, tevbe etmeli, sadaka vermeli, müslümanları sevindirmelidir. Bunların sevâbını ölülere de göndermelidir.
 Bu gecelere saygı göstermek, günâh işlememekle olur.
 Bu gece, Allahü teâlânın ihsân ettiği bütün ni'metlere şükretmeli, yapılan hatâlar, günâhlar için de tevbe istigfâr etmeli, Cehennem ateşinden kurtulmayı istemelidir.
 "Yâ Rabbî, bize dünya ve âhıret saâdeti ihsân eyle, bize hidâyet verdikten sonra, kalblerimizi kaydırma" diye duâ etmelidir.
 Diğer bir Ayeti Kerimede ise Berat Gecesi"ni idrak eden herkes, Yüce Allah"ın Kur"an-ı Kerim"deki; “De ki: “Ey kendilerinin aleyhine aşırı giden kullarım! Allah"ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. ŞüphesizAllah bütün günahları affeder. Çünkü O,çok bağışlayan, çok merhamet edendir” müjdesinin farkına vararak kendi özüne dönmeli, ümitlerini canlandırmalı,bağışlama ve bağışlanma duygularını güçlendirmelidir.

2 yorum:

  1. Kandilin sadece Türkiye'de kutlandığını biliyor muydun ? Türkiye dışında hiçbir müslüman ülkede kutlanmaz bidat sayıldığı için.2. Selim zamanında camilere özel günlerde kandil asılmasıyla başlamış kutlanmaya.Minik bir bilgi vermek istedim :))
    Sevgilerimle :)

    YanıtlaSil
  2. Merhaba Buralı Olmayan ; Minik dediğin bilgi o kadar değerli ve bilinmesi gereken bir paylaşım ki .. Destek ve katkın için çok teşekkür ederim :)

    YanıtlaSil

Bir Yorum Patlat , Dünya Sesini Duysun ...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...