29 Mayıs 2014 Perşembe

ÖĞRETMENİM MORİ ' YLE SALI BULUŞMALARI..

Robin Sharma ' nın " SEN ÖLÜNCE KİM AĞLAR ? " kitabında yer verdiği 'kitap tavsiyleri ' bölümünde görmüştüm ilk bu kitabın ismini..
İkinci el eski kitaplar satan kitapçıma gittiğimde ve adını söylediğimde hemen getirdi kitapçım kitabı ve "çok iyi bir kitap" olduğunu , "hala okumadığımı mı ? "sordu teessüf eder bir edayla..
Evet okumamıştım çünkü yakın tarihe kadar kişisel gelişim alanına dair hiçbir kitap ilgimi çekmiyordu...
Kitaba başlamamla bitirmem arasında iki gün geçti..
Zaten toplam 191 sayfalık bir kitap olduğu için zorlanmadan bitirebiliyorsunuz..
Kitapta iki karakter arasında yoğunlaşarak yazılmış..
Bunlar ;
  • Mitch Albom: Morrie'nin Brandeis Üniversitesinden eski öğrencisi ve hikayenin anlatıcısı.
  • Morrie Schwartz: Mitch'in en sevdiği profesörü ve kitabın ana karakteri.
Mori ; ölümcül bir hastalığa yakalandığını öğrendikten sonra ; öleceğine üzülmek ve kendini bırakmak yerine , son günlerinde yaşadıklarını bir ders' e çevirerek son dersini vermeyi planlar...
Ölümün hissettirdikleri ve fiziksel değişiminin hayatı üzerindeki etkilerinden ders çıkamaya başlar.
Öğrencisi ile her salı yaptıkları ölüm,hayat,aşk ve bir çok konuda yaptıkları konuşmalar kitabı okudukça Mori' nin doğrudan sizinle konuştuğu ve tavsiyeleri direkt size yaptığı hissine kapılıyorsunuz..
Benim için kişisel gelişim kitapları arasında çok ayrı bir yere sahip olan ÖĞRETMENİM " MORİ ' YLE SALI BULUŞMALARI " eminim sizin için de hayata farklı gözlerle bakmanızı sağlayacak ender kitaplardan biri olacak...

Kitaba dair zaman zaman okunup , verdiği bilgileri tazeleyebileceğimiz alıntılara yer vererek yazımı burada sonlandırıyorum...
Eğer kitap okumayı seviyorsanız ; bu kitaba aşık olacak ve başucu kitabı olarak uzun yıllar elinizin altında tutacaksıız..
Dip Not : Görsellerine yer verdiğim , kitabın bir filmi de mevcut ; Bkz : ÖĞRETMENİM MORİ'YLE SALI BULUŞMALARI..
İzlemenizi tavsiye ederim.
Pişmanlıklar
“Mitch kültürümüz bizi ölüm anı gelmeden bu tür şeyler üzerine düşünmeye yüreklendirmiyor. Kariyer, aile, yeterince maddiyata sahip olmak, evin ipoteğini ödemek, yeni araba almak, kaloriferi tamir ettirmek gibi bencilce şeylerle öylesine sarılmışki etrafımız. Hayatı sürdürebilmek için bir sürü ıvır zıvır ile uğraşmak zorundayız. Bu yüzden söyle bir geri çekilip hayatımıza bakarak ‘Bu mu yani? Hayattan istediğim her şey bu mu? Burada eksik olan bir şeyler yok mu?’ demek alışkanlığına sahip değiliz”
Ölüm
“Çünkü” diye devam etti Mori “Bir çoğumuz adeta uyurgezer gibi dolaşıyoruz etrafta. Yaşamı tam anlamıylatanımıyoruz, çünkü hayatı uyur uyanık, yapmamız gerektiğini düşündüğümüz şeyleri otomatik olarak yaparak yaşıyoruz”
Peki ölümle yüzleşmek bunu değiştiriyor mu?
“Evet. Tüm bu şeylerden uzaklaşıp esas üzerine yoğunlaşıyorsun. Öleceğinin bilincine vardığında, her şeyi çok farklı bir gözle görüyorsun.”
Mori iç çekti.” Ölmeyi ögren, nasıl yaşayacağını ögrenirsin.”
Aile
“ Günümüzde aile dışında, kişilerin üzerine başabileceği bir temel, güvenli bir zemin yok. Hastalandıktan sonra bunu çok açık anladım.Eğer ailenizden sevgi, ilgi ve destek görmüyorsanız, hayatta fazla bir şeyiniz yok demektir. Sevgi çok önemli. Ünlü şair Aude’in de söylediği gibi, ‘ Birbirinizi sevmezseniz yok olursunuz.”
"İnsanlar bana çocuk sahibi olmak ya da olmamak konusunda soru sorduklarında onlara ne yapmaları gerektiğini söylemem hiç." En büyük oğlunun fotoğrafına bakarak devam etti konuşmasına " 'Çocuk sahibi olmaya benzer bir başka deneyim yoktur' derim. İşte o kadar. Bunun yerini dolduracak başka bir şey yoktur. Bir dostla bunu yaşayamazsınız. Bir sevgiliyle de. Eğer bir başka insanın tüm sorumluluğunu üstlenmek, sevmeyi ve derinden bağlanmayı ögrenmek istiyorsanız, çocuk sahibi olmalısınız."
Yaşlanma korkusu
Peki eğer yaşlılık bu kadar değerliyse niçin herkes “Keşke yeniden gençlik yıllarımadönebilseydim“ diyor?
Gülümsedi. “Bu söz neyi yansıtıyor dersin.Tatmin olmamış kişiler. Layıkıyla yaşanmamış hayatlar.
Anlamı bulunamamış yaşamlar. Eğer hayatının anlamını bulduysan geriye gitmek istemezsin. İleri gitmek istersin. Daha da yapmak, daha da görmek istersin. Altmış beş yaşına dek bekleyemezsin.”
Para
“Ülkemizde sürüp giden bir beyin yıkamayla karşı karşıyayız” diye iç çekti Mori. “Beyin yıkamak nasıl gerçekleşir biliyor musun? Aynı şeyi bir insana defalarca tekrarlarsın ve biz de bu ülkede bunu yapıyoruz. Nesnelere sahip olmak iyidir. Daha fazla para iyidir. Daha fazla gayrimenkul iyidir. Daha fazla ticaretçi yaklaşım iyidir. Daha fazla iyidir. Daha fazla iyidir. Bunu tekrarlar dururuz – ve bu defalarca bize tekrar edilir- ta ki insanlar farklı düşünmeyi aklından bile geçiremez hale gelinceye kadar. Ortalama sıradan insan sürekli dikte edilen tüm bu yalanlarla öylesine dolmuştur ki, gerçekte neyin önemli olduğuna ilişkin kendi bakış açısı diye bir şey kesinlikle kalmamıştır.”
“Mitch tepedekilere iyi görünmek istiyorsan, bunu unut. Ne yaparsan yap seni küçümseyeceklerdir. Eğer aşağıdakilere gösteri yapıyorsan, onu da unut. Onlar sadece sana gıpta edeceklerdir. Statü seni hiç bir yere götürmez. Sadece açık yüreklilik her insanla eşit düzeyde var olabilmeni sağlar”
Evlilik
“ Yine de sevgi ve evlilikle ilgili doğru olduğunu bildiğim bir kaç şey var. Eşine saygı duymuyorsan çok sorun çıkacaktır. Uzlaşmayı bilmiyorsan, çok sorun yaşarsın. Aranızda olup biteni apaçık konuşamazsanız çok sorununuz olacaktır. Ve eğer hayatta ortak bir değerler kümeniz yoksa gene bir çok sorun yaşanacaktır. Değerleriniz benzer olmalı. “
Ve önemli bir değer de, Mitch…”
Evet! “
Evliliğin önemine inanmaktır.”
Kültürümüz
“Yaşamın başında, daha birer bebekken başkalarına ihtiyacımız vardır. Ve sona yaklaştığımızda, benim durumumda olduğu gibi, gene başkalarına ihtiyacımız var değil mi?”
Sesi bir fısıltıya dönüştü. “ İşin sırrı şu; bu iki durumun arasında da her zaman başkalarına ihtiyacımız var.”
“Birbirimizi sevdikçe ve sevgimizi sürekli hatırladıkça hiç yok olmadan ölebiliriz. Yaratılan tüm sevgi orada kalır. Tüm anılar. Varlığına özen gösterdiğin ve sevdiğin herkesin yüreğinde yaşamaya devam edersin.”
Sesi çatlak çıkamaya başladı. Bu biraz dinlenmesi gerektiği anlamına geliyordu. Çiçeği geriye koydum ve ses kayıt cihazını kapatmaya gittim. En son şu tümce kaydedilmişti:
“Ölüm bir yaşamı sona erdirir, bir ilişkiyi değil.”
Mitch Albom / “Ögretmenim Mori’yle salı buluşmaları” / Boyner Yayınları

Temmuz 2007

Ögretmenim Mori’yle Salı Buluşmaları[1]
YazarıMitch Albom
Orijinal ismiTuesdays with Morrie
ÇevirmenBurcu Gezek Harbert (Türkçe)
ÜlkeABD
Özgün diliİngilizce
TürüKurgusal olmayan roman
Biyografi
Türkçe
basım tarihi
1999[1]
Anadilinde
basım tarihi
1997[2]
Sayfa sayısı191
ISBN9757004197

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Bir Yorum Patlat , Dünya Sesini Duysun ...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...